Jak dlouho trvá „převod“ nemovitosti?
11.4.2023

§ 37, odst. 1 písm. b) zákona č. 256/2013 Sb., katastrálního zákona ukládá vlastníkům nemovitostí a oprávněným ohlásit katastrálnímu úřadu změny údajů katastru, týkající se jejich nemovitosti do třiceti dnů od jejich vzniku a předložit dokládající listiny. Případné nedodržení takovéto lhůty se sankcionuje pokutou v řádech desítek tisíc korun. § 33 téhož zákona zase ukládá lhůtu katastrálnímu úřadu provést vklad bez zbytečného odkladu od povolení vkladu. U záznamu a poznámky je lhůta specifikována na třicet dní.
Podle §1105 občanského zákoníku se při převedení vlastnického práva k nemovitosti, zapsané ve veřejném seznamu nabývá věc do vlastnictví až zápisem do takového seznamu. Proto při koupi nemovitosti nedejte na případné ujišťování jiných, a trvejte na řádném a co nejrychlejším zapsání příslušných změn do katastru.
Potřebujete provést revizi smlouvy o převodu nemovitosti či ji sepsat od A do Z? Ušetřete čas, peníze i starosti a obraťte se na profesionály z naší advokátní kanceláře.
Pomozte nám sdílet článek Jak dlouho trvá „převod“ nemovitosti? na Facebooku.
Mohlo by Vás dále zajímat >

Proč nechat tvorbu kupních smluv na odbornících I.
11.3.2023Mnoho lidí by se při prodeji nemovitostí, aut nebo dalšího majetku nejraději obešlo bez „zbytečných“ plateb za právní pomoc. Cena za vypracování smlouvy se mnoha lidem zdá přemrštěná, avšak ve výsledku…
Číst dále
Podepsání smlouvy jako okamžik uzavření smlouvy
18.7.2020Chystáte se uzavřít smlouvu? Kdy však dochází k uzavření smlouvy? Dochází k uzavření smlouvy až poté, kdy je podepsána v listinné podobě? Může okamžik uzavření smlouvy nastat před samotným podepsáním smlouvy v listinné podobě?…
Číst dále
Dědická smlouva – jaké má výhody a čím se liší od závěti?
30.3.2021Dědická smlouva je jednou z největších změn, kterou občanský zákoník z roku 2014 přináší. Nejedná se ovšem o právní institut naší zemi zcela neznámý, nýbrž se jedná o institut staronový, neboť byl do roku…
Číst dále