Jak dlouho trvá “převod” nemovitosti?
16.1.2020

§ 37, odst. 1 písm. b) zákona č. 256/2013 Sb., katastrálního zákona ukládá vlastníkům nemovitostí a oprávněným ohlásit katastrálnímu úřadu změny údajů katastru, týkající se jejich nemovitosti do třiceti dnů od jejich vzniku a předložit dokládající listiny. Případné nedodržení takovéto lhůty se sankcionuje pokutou v řádech desítek tisíc korun. § 33 téhož zákona zase ukládá lhůtu katastrálnímu úřadu provést vklad bez zbytečného odkladu od povolení vkladu. U záznamu a poznámky je lhůta specifikována na třicet dní.
Podle §1105 občanského zákoníku se při převedení vlastnického práva k nemovitosti, zapsané ve veřejném seznamu nabývá věc do vlastnictví až zápisem do takového seznamu. Proto při koupi nemovitosti nedejte na případné ujišťování jiných, a trvejte na řádném a co nejrychlejším zapsání příslušných změn do katastru.
Potřebujete provést revizi smlouvy o převodu nemovitosti či ji sepsat od A do Z? Ušetřete čas, peníze i starosti a obraťte se na profesionály z naší advokátní kanceláře.
Pomozte nám sdílet článek Jak dlouho trvá “převod” nemovitosti? na Facebooku.
Mohlo by Vás dále zajímat >

Proč hradit kupní cenu nemovitosti prostřednictvím advokátní úschovy?
15.12.2020V následujících řádcích se zaměříme na institut advokátní úschovy peněz. Lidé si mnohdy neuvědomují možná rizika spojená s koupí a prodejem movitých či nemovitých věcí, jelikož mnoho z nich je až příliš důvěřivých. Přílišná důvěra…
Číst dále
Dědická smlouva – jaké má výhody a čím se liší od závěti?
30.3.2021Dědická smlouva je jednou z největších změn, kterou občanský zákoník z roku 2014 přináší. Nejedná se ovšem o právní institut naší zemi zcela neznámý, nýbrž se jedná o institut staronový, neboť byl do roku…
Číst dále
Předkupní právo u nemovitosti I. – prodej
9.9.2019V současné době je v českém právním řádu opět zakotveno zákonné předkupní právo k nemovitým věcem, a to konkrétně v ust. § 1124 odst. 1 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen „NOZ“). Ust….
Číst dále