Jak probíhá exekuce?


15.11.2021

Exekuce je proces, který může být pro dlužníka velmi stresující a nepříjemný. Pokud se dlužník dostane do situace, kdy není schopen splácet své dluhy, může být vystaven riziku exekuce majetku. V tomto článku se podíváme na to, jak exekuce probíhá a co by měl každý dlužník o ní vědět. Budeme se zabývat tím, co exekutor nemůže zabavit a jaké jsou možnosti pro zastavení exekuce. Dále si ukážeme postup při dražbě majetku a co se stane s penězi z dražby. Pokud jste v situaci, kdy máte problémy s dluhy a hrozí vám exekuce, tento článek vám poskytne ucelený pohled na celý proces a pomůže vám lépe porozumět vašim právům a povinnostem.

Exekuce je soudní nástroj, kterým se vymáhá plnění určitého dluhu.

Exekuční řízení začíná podáním exekučního návrhu soudu. Soud pak po vyhodnocení podkladů vydá exekuční příkaz, kterým se dlužníkovi uloží splnit povinnost dluh splatit, popřípadě zajistit majetek na úhradu dluhu. Exekuční příkaz bývá doručen exekutorovi, který zajišťuje provedení exekuce. Exekutor může například zabavit majetek dlužníka nebo provést jeho prodej a výtěžek z prodeje použít k uhrazení dluhu. Pokud dlužník s exekucí nesouhlasí, může podat námitky k exekuci u soudu. Soukromoprávní námitky k exekuci, tedy ty, které se týkají například neplatnosti smlouvy nebo nové skutečnosti od doby vydání exekučního příkazu, musí dlužník uplatnit nejpozději do několika dnů ode dne doručení exekučního příkazu. Celý proces exekuce může trvat různě dlouho a záleží zejména na složitosti vymáhaného dluhu.

Co zabavit exekucí nejde a co nastane, pokud k ní dojde?

V rámci exekučního procesu existují určité výjimky, které exekutor nemůže zabavit. Jedná se např. o osobní věci nezbytné k obvyklému životu či nástroje potřebné ke způsobu obživy.

V případě hrozící exekuce má každý dlužník možnost po domluvě s vymahatelem sjednat splátkový kalendář či prosadit oddlužení prostřednictvím insolvenčního řízení. Pokud nakonec dojde k dražbě majetku, peníze z dražby jsou určeny na uspokojení pohledávky a pokud zbude nějaká částka navíc po zaplacením pohledávek i nákladů spojených s dražbou, bývá vrácena dlužníkovi.

Půjčku se zástavou na vyplacení exekuce využijete jako záchranu před dražbou.

Existují však i možnosti, jak exekuci zabránit. Věnuje se tomu firma Bydlím doma, která se specializuje na vyplacení exekuce a jiných vážných závazků, na odložení splátek až o 12 měsíců a samozřejmě na jednání s exekutory. Více informací o službě Půjčka na vyplacení exekuce najdete na webu Bydlím doma zde.

Doufáme, že vám tyto informace pomohly lépe porozumět procesu exekuce a vašim právům a povinnostem v této situaci. Pokud máte další dotazy či potřebujete více informací, neváhejte se na nás obrátit.

Pomozte nám sdílet článek Jak probíhá exekuce? na Facebooku.

Mohlo by Vás dále zajímat >

PF 2024

PF 2024

14.12.2023

Přejeme Vám příjemné prožití  vánočních svátků a mnoho  úspěchů v novém roce 2024. Všem našim zákazníkům a obchodním partnerům děkujeme za výbornou spolupráce a v novém roce se těšíme na další.

Číst dále
Plomby a podvodné převody vlastnictví nemovitostí

Plomby a podvodné převody vlastnictví nemovitostí

18.9.2023

Co to vlastně znamená, když Vám katastr nemovitostí oznámí, že u vaší nemovitosti je vedena plomba? Takzvaná „plomba“ v katastru nemovitostí znamená, že se s předmětnou nemovitostí něco děje. Například, že byl podán…

Číst dále
Při revizi smluv online Vám zajistíme platnost a účinnost smlouvy

Při revizi smluv online Vám zajistíme platnost a účinnost smlouvy

21.6.2021

Každý z nás se několikrát za život potýkal a bude potýkat s přípravou smlouvy některého typu. Nájemní smlouva, dědická smlouva, kupní smlouva na byt, pozemek, dům, … Manželská smlouva, darovací smlouva, smlouva o dílo……

Číst dále