Když se řekne pozemek – kupní smlouvu na pozemek si pořádně ohlídejte
10.12.2022
Pozemkem se rozumí část zemského povrchu, která je oddělena od ostatních částí zemského povrchu. Ustanovení § 2 zákona o katastru nemovitostí vymezuje pojem pozemek, parcelu, stavební a pozemkovou parcelu následovně.
- pozemkem část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území, hranicí vlastnickou, hranicí stanovenou regulačním plánem, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem, hranicí jiného práva podle § 19, hranicí rozsahu zástavního práva, hranicí rozsahu práva stavby, hranicí druhů pozemků, popřípadě rozhraním způsobu využití pozemků,
- parcelou pozemek, který je geometricky a polohově určen, zobrazen v katastrální mapě a označen parcelním číslem,
- stavební parcelou pozemek evidovaný v druhu pozemku zastavěná plocha a nádvoří,
- pozemkovou parcelou pozemek, který není stavební parcelou.

Více o ukotvení problematiky pozemků ve smlouvách a zákonu
Předkupní právo III. – pozemek a stavba – Dalším zákonným předkupním právem je předkupní právo vlastníka pozemku ke stavbě, která stojí na pozemku a předkupní právo vlastníka stavby k pozemku, na kterém stojí.
Předkupní právo IV. – pozemek a stavba – V předchozím díle jsme upozornili na další riziko spojené s případy, kdy dochází k převodu např. stavby, která není součástí pozemku. V tomto díle blíže rozebereme další riziko.
Potřebujete sepsat kupní smlouvu na pozemek nebo ji alespoň zrevidovat od odborníků? Obraťte se na naše profesionály z advokátní kanceláře.
Pomozte nám sdílet článek Když se řekne pozemek – kupní smlouvu na pozemek si pořádně ohlídejte na Facebooku.
Mohlo by Vás dále zajímat >

Proč nechat tvorbu kupních smluv na odbornících I.
11.3.2023Mnoho lidí by se při prodeji nemovitostí, aut nebo dalšího majetku nejraději obešlo bez „zbytečných“ plateb za právní pomoc. Cena za vypracování smlouvy se mnoha lidem zdá přemrštěná, avšak ve výsledku…
Číst dále
Proč hradit kupní cenu nemovitosti prostřednictvím advokátní úschovy?
10.3.2024V následujících řádcích se zaměříme na institut advokátní úschovy peněz. Lidé si mnohdy neuvědomují možná rizika spojená s koupí a prodejem movitých či nemovitých věcí, jelikož mnoho z nich je až příliš důvěřivých. Přílišná důvěra…
Číst dále
Dědická smlouva – jaké má výhody a čím se liší od závěti?
30.3.2024Dědická smlouva je jednou z největších změn, kterou občanský zákoník z roku 2014 přináší. Nejedná se ovšem o právní institut naší zemi zcela neznámý, nýbrž se jedná o institut staronový, neboť byl do roku…
Číst dále