Předkupní právo IV. – pozemek a stavba


10.10.2022

V předchozím díle Předkupní právo III. – pozemek a stavba jsme upozornili na další riziko spojené s případy, kdy dochází k převodu např. stavby, která není součástí pozemku. V předchozím díle jsme především upozornili na zákonné předkupní právo s tím spojené. V tomto díle blíže rozebereme další riziko.

Jak jsme již předeslali v předchozím díle, stavba nemusí být vždy součástí pozemku i přes to, že nová právní úprava stanovila zásadu „superficies solo cedit“ tedy „ povrch ustupuje půdě“. Stává se tak v případě, kdy pozemek a stavbu vlastní odlišné subjekty. Tento stav však není problematický jen ve spojení se zákonným předkupním právem, ale i s důsledkem vyplývajícím z ust. § 3058 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen „NOZ“), které stanoví:

předkupní právo k nemovitosti

„Bylo-li vlastnické právo k pozemku zcizeno třetí osobě, která byla při nabytí vlastnického práva v dobré víře, že stavba je součástí pozemku, přestane být stavba samostatnou věcí a stane se součástí pozemku, na němž je zřízena. Kdo vlastnil stavbu, má vůči zciziteli právo na náhradu ve výši ceny stavby ke dni zániku svého vlastnického práva; byla-li stavba zatížena zástavním právem, přechází zástavní právo na pohledávku na tuto náhradu.“

V případě, kdy kupující je v dobré víře, že kupuje pozemek i se stavbou, může dojít k tomu, že se stavba stane součástí pozemku, a vlastníkem stavby se stává kupující pozemku. Původní vlastník stavby se následně musí domáhat náhrady ve výši ceny stavby vůči prodávajícímu.

Důležité však bude prokázat onu dobrou víru kupujícího, neboť u nemovitostí zapsaných do katastru nemovitostí se uplatňuje princip materiální publicity. Kupující se tak nemůže domnívat, že stavba je součástí pozemku, když z výpisu z katastru nemovitostí bude vyplývat opak. Všem klientům doporučujeme, aby se řádně informovali o zapsaném stavu v katastru nemovitostí.

Čtete celý seriál článků o problematice předkupního práva u nemovitosti:

Potřebujete pomoci s převodem vlastnictví stavby či pozemku? Zkontrolujeme nebo sepíšeme pro Vás smlouvu. Online, rychle, výhodně.

Pomozte nám sdílet článek Předkupní právo IV. – pozemek a stavba na Facebooku.

Mohlo by Vás dále zajímat >

Když se řekne pozemek – kupní smlouvu na pozemek si pořádně ohlídejte

Když se řekne pozemek – kupní smlouvu na pozemek si pořádně ohlídejte

10.12.2022

Pozemkem se rozumí část zemského povrchu, která je oddělena od ostatních částí zemského povrchu. Ustanovení § 2 zákona o katastru nemovitostí vymezuje pojem pozemek, parcelu, stavební a pozemkovou parcelu následovně. Více o ukotvení…

Číst dále
Plomby a podvodné převody vlastnictví nemovitostí

Plomby a podvodné převody vlastnictví nemovitostí

18.9.2023

Co to vlastně znamená, když Vám katastr nemovitostí oznámí, že u vaší nemovitosti je vedena plomba? Takzvaná „plomba“ v katastru nemovitostí znamená, že se s předmětnou nemovitostí něco děje. Například, že byl podán…

Číst dále
Dědická smlouva – jaké má výhody a čím se liší od závěti?

Dědická smlouva – jaké má výhody a čím se liší od závěti?

30.3.2024

Dědická smlouva je jednou z největších změn, kterou občanský zákoník z roku 2014 přináší. Nejedná se ovšem o právní institut naší zemi zcela neznámý, nýbrž se jedná o institut staronový, neboť byl do roku…

Číst dále