Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti I. díl
17.5.2023
V případě, že se chystáte prodat nemovitost, je nutné zohlednit i daňovou problematiku daného převodu. Převodu nemovitosti se může týkat hned několik daňových povinností a to daň z příjmu, daň z nabytí nemovitosti a daň z přidané hodnoty. Nejčastěji se však setkáte s daní z příjmu a s daní z nabytí nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti platí vždy nabyvatel v případě úplatných převodů, tedy kupující, kdežto daň z příjmu může platit jak převodce (prodávající), tak i nabyvatel (obdarovaný). K povinnosti nabyvatele uhradit daň z příjmu může dojít tehdy, kdy předmětnou nemovitost dostane darem a nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmu viz. další článek zde.

Kdy daň z příjmu hradí prodávající:
Daň z příjmu bude platit ten prodávající, který nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmu, které jsou stanoveny v ust. § 4 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu.
V případě, kdy prodávající neměl bezprostředně před prodejem v převáděné nemovitosti alespoň 2 roky bydliště, vzniká mu povinnost uhradit daň z příjmu. Z této povinnosti však existují výjimky.
Výjimky z podmínky bydliště:
Výjimkou, která „zmírňuje“ povinnost mít v převáděné nemovitosti bydliště po dobu 2 let bezprostředně před prodejem je případ, kdy utržené peníze za prodej nemovitosti použije na uspokojení vlastní bytové potřeby. V případě, že v nemovitosti bydlíte kratší dobu než 2 roky a utržené prostředky prokazatelně použijete na vlastní bytovou potřebu, jste rovněž osvobozeni od daně z příjmu.
Pro osvobození od daně z příjmu v případě manželů postačí, aby jednu z výše uvedených podmínek naplňoval alespoň jeden z nich.
Příklad osvobození od daně z příjmu:
Pan Vomáčka chce prodat svůj byt 2+1 a koupit si byt větší. Vzhledem k tomu, že v bytě žije pouze jeden rok, nesplňuje podmínku pro osvobození od daně z příjmu, podle které musí mít bydliště v převáděné nemovitosti alespoň 2 roky. Avšak vzhledem k tomu, že peníze získané prodejem nemovitosti použije na svou bytovou potřebu, bude osvobozen od daně z příjmu.
V následujícím díle se budeme zabývat další podmínkou pro osvobození od daně z příjmu a to podmínkou vlastnictví po dobu 5 let bezprostředně před prodejem nemovitosti.
Čtete celý seriál článků o problematice osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti:
- Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti I. díl
- Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti II. díl
- Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti III. díl
Potřebujete poradit, zda se Vás týká osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti? Nechte si od nás rovnou sepsat nebo zkontrolovat smlouvu.
Pomozte nám sdílet článek Osvobození od daně z příjmu při převodu nemovitosti I. díl na Facebooku.
Mohlo by Vás dále zajímat >

Chystáte se prodat byt nebo dům? Nepodceňte home staging.
28.8.2024Pokud prodáváte byt nebo dům, určitě je vaší prioritou prodat jej za co nejvyšší možnou cenu, která je pro danou nemovitost reálná s ohledem na její umístění, dispozici, stav, vybavení… V těchto…
Číst dále
Smluvní pokuta
8.5.2024Smluvní pokuta je velice silným a v praxi velmi často využívaným institutem k zajištění smluvních povinností. Jedná se o takové smluvní ujednání, jehož obsahem je povinnost dlužníka zaplatit pro případ porušení smluvené povinnosti určitou…
Číst dále
Předkupní právo u nemovitosti II. – darování
15.2.2022V předešlém díle Předkupní právo u nemovitosti I. – prodej, který se rovněž týkal zákonného předkupního práva, jsme blíže pojednávali o zákonném předkupním právu k nemovitosti při prodeji spoluvlastnického podílu. Avšak ustanovení § 1124 odst….
Číst dále